Witamy na stronie Parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein w Lublińcu

Kolęda 2021/2022


9.01.2022 godz. 15.00 Msza św. kolędowa w intencji parafian mieszkających przy ulicach: Parcelacyjnej (od p. Skrobarczyk do miasta), Słowackiego, Oleskiej (od ul. Reja do miasta), Cieszkowskiego i Jedności, Ptaka, Brzechwy i Ks. Szramka.

16.01.2022 godz. 15.00 Msza św. kolędowa w intencji parafian mieszkających przy ulicach: Oleskiej (od p. Bromer do p. Haładyn), Kochanowskiego (od Lubecka do kościoła), Lipskiej G., W.Hajdy (do p. Formann) i Wyszyńskiego, Wiejskiej (bez osiedla domków), Witosa i PCK.

22.01.2022 godz. 18.00 : Parcelacyjnej (od. P. Kampa do p. Bednorz), Fredry, Żeromskiego, Oleskiej (od. p. Koślik do ul. Reja), Wiejskiej (osiedle domków), Rolnej, Konopnickiej i Jagusia.

23.01.2022 godz. 15.00 W. Hajdy (od przedszkola do p. Gros), Łąkowej, Reja, Reymonta, Kochanowskiego (od kościoła do miasta) i Zacisznej oraz nowych parafian.

Odwiedziny kolędowe zgodnie z deklaracjami kolędowymi:

3.01. 2022 ul. PCK i Łąkowa (godzina kolędy zgodnie z deklaracją);

4.01.2022 ul. Hajdy, Jedności i Fredry(godzina kolędy zgodnie z deklaracją);

5.01. 2022 ul. Słowackiego, Wiejska i Wyszyńskiego(godzina kolędy zgodnie z deklaracją);

6.01.2022 ul. Oleska (od godz. 14.00);

7.01.2022 ul. Kochanowskiego(godzina kolędy zgodnie z deklaracją);

8.01.2022 ul. Jagusia, Parcelacyjna, Reja i Ptaka (od godz. 10.00);

Ogłoszenia Parafialne

II NIEDZIELA ZWYKŁA 16.01.2022 – 23.01.2022


Wprowadzenie do liturgii: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” – słowa z dzisiejszej Ewangelii wyznaczają kierunek, który powinniśmy obrać w życiu. Pośród chaosu, który panuje wokół nas, jedynie słowo i obecność Jezusa mógł zagwarantować trwały pokój i niezmierzoną radość. Rozpoczynając celebrację Eucharystii, otwórzmy się na dary, których Chrystus pragnie nam udzielić.


Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby Diecezji i Seminarium Duchownego.

1. Przypominamy, że w czasie pobytu w kościele należy mieć zasłonięte usta i nos, oraz by osoby przyjmujące komunię św. do ust przystępowały do sakramentu ołtarz na samym końcu. Zgodnie z nowymi wytycznymi w naszym kościele może przebywać 90 osób. W ten limit nie włączają się osoby zaszczepione.

2. Dzisiaj po Mszy św. kolędowej koncert Chóru Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary. Chór będzie także śpiewał w czasie Mszy św. a w czasie koncertu nie zabraknie okazji do wspólnego kolędowania. Na koncert zapraszamy oczywiście nie tylko uczestników Mszy św. kolędowej.

3. W poniedziałek Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce a od 18 do 25 stycznia Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

4. We wtorek po Eucharystii Nowenna do MBNP.

5. Kancelaria parafialna będzie czynna we wtorek i środę po Mszach świętych.

6. W czwartek o 17.30 Adoracja przy Bożym Żłóbku, w czasie jej trwania okazja do spowiedzi świętej.

7. W piątek Msza św. szkolna. Po Eucharystii katecheza sakramentalna dla dzieci komunijnych.

8. W piątek Dzień Babci a w sobotę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w modlitwie.

9. Zapraszam do uczestnictwa we Mszach Świętych kolędowych, które zgodnie z harmonogramem będą sprawowane w intencji mieszkańców naszej parafii. Przedstawiciele rodzin otrzymają między innymi przygotowane teksty modlitwy do wspólnego odmówienia w domach, wodę święconą, poświęcone kredę i kadzidło. Jeśli ktoś posiada jeszcze buteleczkę na wodę święconą z minionego roku, to proszę ją przynieść wypełnioną wodą, która zostanie poświęcona w czasie Mszy św. Ofiary składane w czasie kolędy i Mszy kolędowych zostaną przeznaczone między innymi na remont probostwa. Po Mszach św. będzie można także wesprzeć wspólnotę ministrancką naszej parafii. Złożone ofiary zostaną przeznaczone na nowe stroje ministranckie oraz na cele misyjne.

10. Najbliższą niedzielę przeżywać będziemy jako Niedzielę Słowa Bożego, która ma się przyczyniać do tego „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego.”

11. Zapraszamy do udziału w dziękczynno – jubileuszowej pielgrzymce śladami Edyty Stein do Niemiec, Holandii, Belgii i Czech w dniach od 5-12 czerwca 2022 r. Więcej informacji na stronie internetowej Sanktuarium w Lublińcu-Steblowie. Zapisy z zakrystii kościoła w Steblowie lub telefonicznie 602555652 albo 600458627.

12. Polecamy prasę katolicką: nasz parafialny miesięcznik „Prawda i Krzyż, „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego”.Bóg wezwał nas przez Ewangelię,

abyśmy dostąpili chwały Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

ks. Rafał Grunert

II LUBLINIECKA PIELGRZYMKA ŚLADAMI EDYTY STEIN

5 – 12.06.2022.


W dniach 5-12. czerwca tego roku odbędzie się II Lubliniecka Pielgrzymka Śladami Edyty Stein pod patronatem Sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża i Towarzystwa Edyty Stein w Lublińcu. Proponowany, roboczy program pielgrzymki jest następujący:


DZIEŃ 1: Wyjazd z Lublińca o 6.00 i przejazd do Wrocławia. Spacer po mieście, dom rodzinny Edyty Stein. Uniwersytet Wrocławski oraz kościół św. Marcina. Msza św. Dalszy przejazd w kierunku Niemiec. Ok.16.00 przyjazd do Weimaru. Zwiedzanie miasta klasyków i intelektualistów. Biblioteka księżnej Anny Amalii, cmentarz z nagrobkami Schillera i Goethego, pałace w Park an der Ilm. Czas wolny. Przejazd na nocleg w okolicach Erfurtu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2: Śniadanie. Przejazd do Getyngi, gdzie od 1913 r. Edyta Stein studiowała u Edmunda Husserla. Przejazd w kierunku Munster. Jedno z najpiękniejszych miast Westfalii. Uniwersytet gdzie E.Stein otrzymała docenturę. Katedra św. Pawła, kościół św. Lamberta, Ratusz i Sala Pokoju. Dalszy przejazd w kierunku Kevelaer. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3: Śniadanie. Kevelaer: Msza św. w Sanktuarium M.B. Pocieszycielki Strapionych. Następnie przejazd do Echt (Holandia). Nawiedzenie klasztoru karmelitańskiego, w którym siostra Teresa Benedykta od Krzyża spędziła trzy lata. Popołudniowa wizyta w niezwykłym miejscu objawień maryjnych w Sanktuarium M.B. Ubogich w belgijskim Banneux. Czas wolny na modlitwę. Przejazd do hotelu w okolicach Kolonii. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4: Śniadanie. Kolonia: wizyta w jednej z najwspanialszych świątyń Europy. Inne miejsca święte. Spacer po starówce. Przejazd do Bad Bergzabern: to właśnie tutaj w kościele św. Marcina 1.01.1922 r. Edyta Stein przyjęła chrzest św. Msza św. Przejazd na nocleg w okolicach Spiry. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5: Śniadanie. Spira: Nawiedzenie katedry NMP i św. Szczepana. Następnie kaplica domu biskupiego, gdzie Edyta Stein przyjęła sakrament bierzmowania. Msza św. Przejazd do Fryburga Bryzgowiskiego oraz Todtnauberg, gdzie nawiedzimy kolejne miejsca związane z życiem Edyty Stein. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6: Śniadanie. Przejazd do Norymbergii. Objazd miasta. Sąd w którym odbywały się procesy norymberskie. Cmentarz z grobami m.in. Wita Stwosza i Albrechta Durera. Dawne tereny zjazdów NSDAP, gdzie budowano ideologię nazistowskich Niemiec. Przejazd na Stare Miasto, gdzie zobaczymy Kaiserburg, renesansowy ratusz, kościół św. Wawrzyńca z dziełami Wita Stwosza oraz imponujący Stary Rynek. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7: Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i przejazd w drogę powrotną do Polski. Po drodze zatrzymamy się w czeskiej Pradze, gdzie nawiedzimy karmelitańskie Sanktuarium Dzieciątka Jezus. Pożegnalna Msza św. Obiad w restauracji i powrót do Lublińca (ok. północy).


Miejsce męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Jej narodzin dla nieba w Auschwitz-Birkenau, nawiedzimy podczas osobnej jednodniowej pielgrzymki w późniejszym czasie.

CENA: 2500 PLN + 50 EUR

Zapisy w zakrystii kościoła w Steblowie lub telefonicznie: 602555652 albo 600458627.


Ks. Antoni Zając

Michał Szczepurek BP Tortuga


Nabożeństwo I soboty miesiąca


W związku z Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która w tym roku obchodzona jest w I sobotę miesiąca nie będzie nabożeństwa o godz. 17.15. Zachęcamy do odprawienia nabożeństwa I soboty miesiąca indywidualnie.


ODWOŁANIE RESKRYPTU DYSPENSY od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we Mszy świętej


W związku ze znaczącym złagodzeniem obostrzeń państwowych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 roku) związanych z pandemią COVID-19 i mając na względzie ustalenia biskupów podjęte na 389. Zabraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 11-12 czerwca 2021 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, niniejszym odwołuję dyspensę z dnia 30 maja 2020 roku, zwalniającą wiernych Diecezji Gliwickiej oraz innych wiernych przebywających na terenie Diecezji Gliwickiej będących w wieku starszym, z objawami infekcji i tych, którzy czują obawę przed zarażeniem od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej. Niniejsze odwołanie wchodzi w życie z dniem 20 czerwca 2021 roku. Jednocześnie przypominam, że osoby, które z ważnej przyczyny – w konkretnej jednostkowej sytuacji (np. choroba, opieka nad chorą osobą lub dzieckiem itp.) – nie są w stanie wziąć udziału w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej z przyczyn fizycznych (tzw. absolutna niezdolność, np. dolegliwości zdrowotne związane z zaawansowanym wiekiem) lub moralnych (tzw. moralna niezdolność, np. poważny lęk przed zarażeniem SARS-CoV-2), są z natury rzeczy wolne od tego obowiązku, dopóki trwa owa ważna przyczyna lub wspomniana konkretna jednostkowa sytuacja. W takim jednak wypadku, zgodnie z kan. 1248 § 2 KPK, niech zechcą poświęcić odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie.
Wasz biskup

† Jan Kopiec

Ks. Sebastian Wiśniewski

Kanclerz


Gliwice, 15 czerwca 2021 roku


Modlitwy pomagające wiernym w przyjęciu duchowej komunii św.

Modlitwy, które odmawia Papież Franciszek podczas transmisji Mszy Świętej, pomagające wiernym w przyjęciu Komunii Duchowej:

I Modlitwa podczas Komunii Duchowej

O mój Jezu, wierzę, że jesteś prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Kocham cię ponad wszystko i pragnę Cię z głębi duszy. Ponieważ nie mogę Cię teraz przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Skoro tylko przyjdziesz, przyjmę Cię i cały zjednoczę się z Tobą. Nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie. Amen.

II Modlitwa podczas Komunii Duchowej

Do Twych stóp, o mój Jezu, upadam i ofiaruję Ci żal mojego skruszonego serca, które się uniża w swojej nicości przed Twoją świętą obecnością. Uwielbiam Cię w Sakramencie Twej miłości, w niewysłowionej Eucharystii. Pragnę Cię przyjąć w tym ubogim mieszkaniu, które ofiaruje Ci moje serce. Oczekując na szczęście płynące z Komunii sakramentalnej, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym ja mógł przyjść do Ciebie. Niech Twa miłość rozpali całe moje istnienie za życia i po śmierci. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham cię. Niech tak się stanie. AmenMODLITWA O POKÓJ

(na motywach Listu do Efezjan)Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;

Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!


Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.

Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.

Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;

Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.


KONTO PARAFII STEBLÓW


BNP Paribas Bank Polska S.A. ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa

53 2030 0045 1110 0000 0067 6890


„Prawda i Krzyż”

Właśnie ukazał się kolejny numer naszej gazetki parafialnej „Prawda i Krzyż”. Gorąco zapraszamy do lektury. Kliknij i zobacz więcej...

Najnowsze wydarzenia w naszej parafii

22.11.2021 Msza Katyńska

5 września modliliśmy się na mszy o 11:30 za wszystkich zamordowanych w Katyniu oraz innych miejscach kaźni na wschodzie. W tej modlitwie towarzyszył nam sztandar oraz delegacja rodzin katyńskich z Katowic.


kliknij i zobacz inne wydarzenia

14.08.2021 Odpust parafialny

Odpust parafialny


kliknij i zobacz inne wydarzenia

14.08.2021 Pielgrzymka do Matki Boskiej Lubeckiej

Pielgrzymka do Matki Boskiej Lubeckiej


kliknij i zobacz inne wydarzenia

14.08.2021 Bierzmowanie

Bierzmowanie w naszej parafii.


kliknij i zobacz inne wydarzenia

03.07.2021 Uroczystości Bożego Ciała

Uroczystości Bożego Ciała


kliknij i zobacz inne wydarzenia

09.05.2021 Rezurekcja

Rezurekcja


kliknij i zobacz inne wydarzenia