Witamy na stronie Parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein w Lublińcu

Link do transmisji niedzielnej mszy świętej


Wybrane niedzielne Msze Święte będą transmitowane na facebookowym profilu naszej parafii znajdującym się tutaj

najbliższe transmisje:

w niedzielę 31.05 Msza Święta o godzinie 10:00

w niedzielę 7.06 Msza Święta o godzinie 10:00

o kolejnych transmitowanych mszach będziemy państwa informować w tym poście.


List Biskupa Gliwickiego do dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców


Kochane Dzieci Komunijne!

Znacie na pewno opowieść o tym, jak Jezus wraz ze swoimi przyjaciółmi (apostołami) wsiadł do łodzi, aby przepłynąć na drugą stronę jeziora. Nagle zerwała się burza i coraz większe fale uderzały w płynącą łódź. Zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Uczniowie bardzo się bali, a Jezus spokojnie spał. W końcu postanowili Go obudzić, wołając: Jezu ratuj, bo giniemy! Jezus wstał,rozkazał falom i wiatrowi się uciszyć, i… burza zniknęła, zrobiło się cicho Jezus spojrzał na apostołów i zapytał, dlaczego się bali, dlaczego nie ufali, że jeśli On jest z nimi, to są bezpieczni, nic im nie grozi (por. Mt 8,23-27).

Dobrze wiecie, że na świecie panuje pandemia. Wielu ludzi boi się zarażenia koronawirusem. Nie możemy się spotykać w szkole, spędzać wspólnie czasu z rówieśnikami, nie możemy robić wielu różnych rzeczy, które lubimy, bo nam zagrażają tak, jak burza apostołom. Nie możemy również wspólnie świętować tak, jak dotychczas w naszych kościołach. Nawet najważniejszą dla Was i całej Waszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii ze względu na Wasze bezpieczeństwo musieliśmy przenieść na późniejszy czas. Niestety musicie poczekać trochę dłużej na pełne spotkanie z Jezusem w „Białym Chlebie”. Dlatego piszę do Was ten list.

Pragnę Wam powiedzieć, że mimo tego, co się dzieje na świecie i w naszym kraju, Jezus jest ciągle z nami tak, jak był w łodzi z uczniami. Wtedy, w trakcie burzy na jeziorze, potrafił spokojnie zasnąć, wiedział, że nikomu nic nie grozi. Dziś On mówi do Was: Nie bójcie się, ja jestem z Wami!

Chcę Was zapewnić, że wielu ludzi modli się za Was, Drogie Dzieci. Wiem, że księża z Waszych parafii, siostry zakonne, katecheci, Wasi rodzice, dziadkowie i całe Wasze rodziny otaczają Was „płaszczem modlitewnej opieki”. Proszę Was, Wy też się módlcie, abyście, gdy tylko będzie to możliwe, były przygotowane na spotkanie z Jezusem, Jego miłością i pokojem w pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Nie zapomnijcie o tych wszystkich, którzy Was kochają: Waszych rodzicach, rodzeństwie, dziadkach, chrzestnych, księżach, katechetach, wspierajcie ich codziennymi, małymi gestami miłości.

Zaufajcie Jezusowi! On chce naszego dobra! On nie pozwoli nam zginąć! On uciszy każdą burzę w naszym życiu!

Kochane Dzieci, modlę się za Was, Waszych rodziców, rodziny i przyjaciół, żeby radość oczekiwania na Pierwszą Komunię Świętą ciągle wzrastała. A kiedy zagrożenie wirusem przeminie, wtedy będziecie z większą radością świętować w Waszym kościele ten ważny dla Was dzień.

Drodzy Rodzice!

Zdaję sobie sprawę z tego, że poczyniliście już wiele starań, aby uroczystość pierwszokomunijna Waszych dzieci była dla nich i całej rodziny wielkim świętem. Pewnie myślicie już intensywnie o wyjątkowym przeżyciu Eucharystii, podczas której Pan Jezus po raz pierwszy przyjdzie do serc Waszych dzieci, a także o rodzinnym spotkaniu. Niestety z racji pandemii i ze względów bezpieczeństwa uroczystość musimy przełożyć. Ufam, że dobrze wykorzystacie ten czas na duchowe przygotowanie swoich dzieci i całej rodziny na ważne wydarzenia. Bądźcie inicjatorami modlitwy w Waszych Domowych Kościołach. Módlcie się z dziećmi i za dzieci. Dajcie im wiele wsparcia i miłości. Czytajcie dzieciom Pismo Święte, uczestniczcie z nimi w niedzielnej Mszy świętej przez transmisję medialną lub, jeśli możecie, w kościele, wspierajcie je w spotkaniach z katechetami podczas zdalnego nauczania.

W życiu nic nie dzieje się przypadkowo. Każde wydarzenie, nawet to trudne, uczy nas czegoś bardzo ważnego, kształtuje nasze człowieczeństwo,

przygotowuje nas do dalszego życia. Ufam, że również trudny czas zmagania się z koronawirusem jest dla nas nauką zaufania Bogu, podobnie jak dla apostołów lekcją ufności był czas burzy na jeziorze, o którym pisałem Waszym dzieciom. I podobnie jak Wasze Dzieci, również Was zapewniam o wielu modlitwach płynących do Boga za Was od duszpasterzy, katechetów i całych Waszych parafii oraz Waszych biskupów.

Zaufajcie Bogu, a On będzie działał w Waszym życiu swoim pokojem, dobrocią, miłością, cierpliwością i szczęściem. On uciszy burzę, która rozpętała się w dzisiejszym świecie! Błogosławię Was i Wasze rodziny w tym oczekiwaniu na pierwszą spowiedź i zjednoczenie z Jezusem w Pierwszej Komunii Świętej Waszych dzieci.

Wasz Biskup

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

Gliwice, dnia 5 maja 2020 roku

Ogłoszenia Parafialne

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 31.05. – 7.06.2020.

(na nadzwyczajny czas pandemii koronawirusa)


Wprowadzenie do liturgii: Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy obchód świąt paschalnych. Dzień Pięćdziesiątnicy to dzień narodzin Kościoła, wspólnoty uczniów, których nie połączyła jakaś idea i wartości, lecz spełniona obietnica Boga Ojca. Jest nią zapowiedziany przez Pana Duch Święty, Paraklet – Pan i Ożywiciel. Jego potrzebuje zranione przez grzech i niewiarę serce człowieka, by na nowo zapłonął w nim ogień Bożej miłości.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby i utrzymanie naszej parafii. 1. Jutro w drugi dzień Zielonych Świąt czcimy Najśw. Maryję Pannę Matkę Kościoła. Msze św. u nas o 8.00 i o 18.00.
 2. Jutro w poniedziałek (1.06.) Dzień Dziecka. Dzieci, oprócz wielu rzeczy, także bardzo potrzebują naszej modlitwy.
 3. We wtorek o 18.00 Eucharystia i Nowenna do MBNP.
 4. W czwartek 4.06. święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 5. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Zapraszam do spowiedzi i Komunii św. wynagradzającej.
 6. W I czwartek spotkanie Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio. O godz. 17.30 adoracja i Eucharystia.
 7. W I piątek wieczorna Eucharystia zbiorowa i nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa.
 8. W sobotę o godz. 17.15. zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające do Niepokalanego Serca Maryi.
 9. Polecam Waszej uwadze i lekturze Gościa Niedzielnego. Dzisiaj w GN: O tym, że młody wiek nie jest przeszkodą do świętości, a zwykła rodzina może być dla dzieci drogą do nieba. * O owocach Ducha Świętego, które nie spływają nagle z nieba przy dźwiękach Bacha, lecz wymagają wiele czasu i pielęgnacji. * Z wirusem musimy walczyć razem – uważa prof. Zembala. Dzisiaj nowy numer gazetki Prawda i Krzyż. Pisma są dostępne samoobsługowo w przedsionku.
 10. Dzisiaj kończy się Okres Wielkanocny, zaś w przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy czas przyjmowania Komunii św. wielkanocnej.
 11. W świetle obecnych zarządzeń sanitarnych liczba osób uczestniczących w liturgii nie jest ograniczona. Należy jednak zachować dystans co najmniej 2 m. i mieć założone maseczki na usta i nos.
 12. Spowiedź św. dla chętnych poza konfesjonałem w bocznym przejściu po prawej stronie ołtarza przed Mszą św. głównie w ciągu tygodnia.
 13. Nie będzie już transmitowana online Msza św. w piątki o 18.00. Natomiast w dalszym ciągu na żywo będzie przekazywana Eucharystia niedzielna o 10.00. Należy jednak pamiętać, że Kościół nie może być wirtualny. „Zażyłość bez wspólnoty, bez chleba, bez Kościoła, bez ludu, bez sakramentów jest niebezpieczna.” Obecne warunki nie są normalne. To nie jest normalny Kościół. Ideałem Kościoła jest zawsze tętniąca życiem wspólnota ludzi mogących przystępować do sakramentów.
 14. Odpowiadając na pytania parafian odnośnie Bożego Ciała informuję, że nie ma jeszcze decyzji Kurii Gliwickiej. Myślę jednak, że jakiś rodzaj procesji do czterech ołtarzy będzie mógł mieć miejsce.
 15. Wczoraj (sobota 30.05.) nasz parafianin Bartosz Koślik OMI przyjął w Obrze święcenia kapłańskie. Mszę św. prymicyjną Ojciec Bartosz odprawi w naszym kościele w przyszłą niedzielę 7 czerwca o godz. 13.00. Natomiast Mszę św. w int. wszystkich parafian Steblowa Ojciec Neoprezbiter będzie sprawował za trzy tygodnie 21 czerwca o 11.30. Wtedy także będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 16. Uświęconym zwyczajem jest ofiarowanie prymicjantowi daru od parafian. Będzie to można uczynić w przyszłą niedzielę wkładając do puszki przed kościołem swój osobisty dar – ofiarę prymicyjną dla Ojca Neoprezbitera.
Przyjdź, Duchu Święty,

napełnij serca swoich wiernych

i zapal w nich ogień swojej miłości.


ks. Antoni Zając


KONTO PARAFII STEBLÓW


BNP Paribas Bank Polska S.A. ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa

53 2030 0045 1110 0000 0067 6890


Informacje dla pielgrzymów 2020 - pielgrzymki zagraniczne

pielgrzymkowo - wycieczkowe

Nasza parafia, jako współorganizator tegorocznych pielgrzymek zagranicznych, otrzymała od Michała Szczepurka z BP Tortuga, po wspólnych uzgodnieniach, następujące informacje:


INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW – FRANCJA I WŁOCHY


Szanowni Państwo.

Po wielu rozmowach z Księdzem Antonim, naszymi kontrahentami oraz przede wszystkim Państwem podjęliśmy decyzję, aby wstrzymać się z realizacją wszystkich pielgrzymek zaplanowanych na 2020 rok. Moglibyśmy czekać dalej z podjęciem decyzji, jednakże nawet gdyby pandemia została opanowana w najbliższych tygodniach, nie chcemy realizować pielgrzymki, która powinna być dla Państwa radością, w poczuciu strachu i niepewności. Państwa zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas priorytetem.

Nie chcielibyśmy jednak całkowicie rezygnować z naszych planów. Gorąco wierzymy w to, że wkrótce będziemy mogli powrócić do wspólnego pielgrzymowania. Chcielibyśmy zaproponować Państwu przeniesienie naszych pielgrzymek na przyszły rok. Możemy zaproponować następujące rozwiązania:

 1. Całkowite przeniesienie kwoty wpłaconej zaliczki na przyszły rok z gwarancją niezmiennej ceny oraz świadczeń z naszej strony. Wszystkie osoby, które wpłaciły więcej niż pierwszą ratę, otrzymają zwrot wpłaconej zaliczki.
 2. Rezygnacja z pielgrzymki przy potrąceniu kosztów, których nie jesteśmy w stanie odzyskać tj. 200 PLN. Pieniądze zwracamy bezpośrednio na wskazane konto w terminie do 7 dni od dnia rezygnacji. Decyzja i informacja o rezygnacji powinna być podjęta do końca maja br.


W razie rezygnacji bardzo proszę o bezpośredni kontakt z Biurem i przekazanie Państwa decyzji.

Mam nadzieję, że zaproponowane przez Nas rozwiązanie będzie dla Państwa satysfakcjonujące.


Z wyrazami szacunku

Michał Szczepurek

Biuro Podróży Tortuga


INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW – USA

Szanowni Państwo.

Po wielu rozmowach z Księdzem Antonim, naszymi kontrahentami oraz przede wszystkim Państwem podjęliśmy decyzję, aby wstrzymać się z realizacją wszystkich pielgrzymek zaplanowanych na 2020 rok. Moglibyśmy czekać dalej z podjęciem decyzji, jednakże nawet gdyby pandemia została opanowana w najbliższych tygodniach, nie chcemy realizować pielgrzymki, która powinna być dla Państwa radością, w poczuciu strachu i niepewności. Państwa zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas priorytetem.

Zdajemy sobie sprawę, że wyprawa do Stanów Zjednoczonych Ameryki, jest wielkim marzeniem ale również wielkim wyzwaniem zarówno logistycznym jak i finansowym.

Chcielibyśmy zaproponować Państwu przeniesienie wyjazdu na przyszły rok. Najprawdopodobniej byłby to sierpień 2021 roku. Dokładny termin podamy we wrześniu br. Do momentu ustalenia nowego terminu zawieszamy wszystkie kolejne wpłaty.

Oczywiście z naszej strony gwarantujemy zachowanie ceny oraz wszystkich świadczeń, które zawierał dotychczasowy program.

Wszystkie osoby, które chciałyby w tym momencie zrezygnować z wyjazdu i nie są zainteresowane przeniesieniem go na przyszły rok, są proszone o bezpośredni kontakt z Biurem.

Mam nadzieję, że zaproponowane przez Nas rozwiązanie będzie dla Państwa satysfakcjonujące.

Z wyrazami szacunku

Michał Szczepurek

Biuro Podróży Tortuga


„Prawda i Krzyż”

Właśnie ukazał się kolejny numer naszej gazetki parafialnej „Prawda i Krzyż”. Gorąco zapraszamy do lektury. Kliknij i zobacz więcej...

Najnowsze wydarzenia w naszej parafii

2020.04.29 MSZA REZUREKCYJNA W CZASIE PANDEMII

Wirus i zaraza nie toczą ducha. A Duch Boży Zmartwychwstałego Pana wypełniał przestrzeń kościoła. Zaś dzwony rezurekcyjne i monstrancja z żywą obecnością Boga głosiły światu, że Chrystus zmartwychwstał i żyje . Alleluja, Alleluja.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.03.04 NAWIEDZENIE ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Od 21 do 23 lutego nasza wspólnota parafialna przeżywała nadzwyczajny czas mocy i łaski. Dostąpiliśmy niezwykłego zaszczytu nawiedzenia św. Michała Archanioła w znaku figury z cudownej groty objawień na Gargano. Od momentu uroczystego powitania do samego pożegnania i aktu zawierzenia, doświadczaliśmy niezwykłej, duchowej Jego obecności. Najważniejsze owoce peregrynacji są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach. Za przyczyną Świętego, który wstawia się u Boga, w wielu zapaliła się iskra wiary i nadziei. W czasie nawiedzenia uczestniczyliśmy w modlitwie o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracji Najświętszego Sakramentu. Ludzie przystępowali do sakramentu pokuty. Było błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci, modlitwa egzorcyzmem prostym oraz przyjęcie szkaplerza.

Wiemy to i głęboko w to wierzymy, że św. Michał Archanioł, potężny Duch Niebieski, Książę Zastępów Anielskich, ogarnął swoją obecnością i opieką wszystkich: świętych i grzeszników, budujących cywilizację miłości i zniewolonych złem, trwających w grzechach i nałogach.

Niech ten powiew łaski i mocy oraz Boże ziarno posiane w naszych sercach przyniosą dorodne owoce w naszym życiu i codzienności. A św. Michał Archanioł niech wspomaga nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, będzie naszą obroną.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.03.04 DZIECI ŚWIATŁOŚCI

Światło wiary to drogocenny dar, który najczęściej przekazują nam rodzice. Wręczenie zapalonych świec dzieciom przed komunijnym jest wymownym znakiem tego obdarowania wiarą swoich dzieci. „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.”

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.02.08 PARAFIALNO – RODZINNE KOLĘDOWANIE

6 stycznia, po raz siódmy w naszym mieście, kilkusetosobowy tłum mieszkańców Lublińca (w tym wielu naszych parafian) towarzyszyło trzem Królom w ich drodze wiary do Nowonarodzonego Króla. Ten orszak to otwarta radość z tego, że narodził się Pan Jezus. Chcemy tę radość i wiarę demonstrować – nie tylko w domu między swoimi, ale też z innymi ludźmi, którzy tak jak my, uznają narodzenie Syna Bożego jako niezwykły dar i znak od Miłosiernego Boga.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.02.07 VII Lubliniecki Orszak Trzech Króli

6 stycznia, po raz siódmy w naszym mieście, kilkusetosobowy tłum mieszkańców Lublińca (w tym wielu naszych parafian) towarzyszyło trzem Królom w ich drodze wiary do Nowonarodzonego Króla. Ten orszak to otwarta radość z tego, że narodził się Pan Jezus. Chcemy tę radość i wiarę demonstrować – nie tylko w domu między swoimi, ale też z innymi ludźmi, którzy tak jak my, uznają narodzenie Syna Bożego jako niezwykły dar i znak od Miłosiernego Boga.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.02.07 VII Lubliniecki Orszak Trzech Króli

6 stycznia, po raz siódmy w naszym mieście, kilkusetosobowy tłum mieszkańców Lublińca (w tym wielu naszych parafian) towarzyszyło trzem Królom w ich drodze wiary do Nowonarodzonego Króla. Ten orszak to otwarta radość z tego, że narodził się Pan Jezus. Chcemy tę radość i wiarę demonstrować – nie tylko w domu między swoimi, ale też z innymi ludźmi, którzy tak jak my, uznają narodzenie Syna Bożego jako niezwykły dar i znak od Miłosiernego Boga.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.02.07 Spotkania Opłatkowe

„Panie Boże, Ty sprawiłeś, że tej świętej nocy zabłysło światło Twojego Syna. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi za chwilę się połamiemy na znak naszej wzajemnej miłości i przebaczenia. Obdarz nas Twoim pokojem, abyśmy wspólnie wychwalali Twoją dobroć.”

Wszystkie wspólnoty parafialne miały swoje spotkania opłatkowe. Na zdjęciach opłatek Rady Parafialnej i Towarzystwa Edyty Stein.

kliknij i zobacz inne wydarzenia

2020.02.06 Nieodebrane Połączenie widowisko przed pasterkowe 2019

Nieodebrane Połączenie widowisko - misterium

Przed pasterkowe widowisko refleksyjne w formie pięknego musicalu poświęcone było żywej obecności Boga w drugim człowieku.

Wyraziście i jednoznacznie wybrzmiało przesłanie nocnego misterium, że "Bóg nie przychodzi w postaci nowego auta, nowego telefonu. Niby o tym wiemy. Zapominamy że mijamy Go przecież codziennie... On przychodzi w drugim człowieku. Nieustannie pokazuje swoją twarz... On nosi człowieka na swoich rękach... Wielu jest takich, którzy odebrali i odbierają to Boże połączenie..."

kliknij i zobacz inne wydarzenia